Čo je sybírska čaga
Sibírska čaga (lat. inonotus obliquus), v slovenčine známa tiež ako ryšavec šikmý, je cudzopasná huba z čeľade kožkovitých. Najčastejšie rastie na brezách, kde sa vyskytuje najkvalitnejšia čaga. Objavuje sa však aj na iných listnatých stromoch v severnej Európe a Rusku, ale aj v chladnejších oblastiach Severnej Ameriky a Ázie. Čaga rastie aj na našom území. Je výnimočná v tom, že sa nedá priemyselne pestovať, z toho dôvodu ide vždy o čisto prírodný produkt.
Táto huba je mimoriadne cenená kvôli jej blahodarným účinkom na ľudský organizmus. Prvé zmienky o liečení čagou pochádzajú z Číny, kde sa čaga používa už niekoľko tisíc rokov. Dlhú tradíciu má jej používanie aj v oblastiach Sibíre a Uralu, kde obyvatelia čagu užívali denne ako čaj. Vďaka svojim účinkom dostala čaga v týchto krajinách aj výnimočné pomenovania. Na Sibíri ju označujú ako “huba nesmrteľnosti” alebo “dar od Boha”. V Číne ju volajú “kráľ všetkých rastlín” a v Japonsku zas “diamant z lesa”.
Sibírska čagaJe mimoriadne cenená huba, ktorá rastie v chadných lesoch severnej Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Má dlhú tadícoi v čínskom, kórejskom, sibírskom a tiež severoeurópskom ľudovom liečiteľstve. Najkavlitešie guby rastú na brezách.
Aké má sibírska čaga účinky ?
1. Posilňuje imunitný systém
Sibírska čaga má antivírusové a antibakteriálne účinky. Zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám a podporuje jeho schopnosť bojovať s vírusmi. Účinok na imunitu preukázali tiež nedávno realizované laboratórne testy, ktoré poukázali predovšetkým na efektivitu beta-glukánov a terpenoidov z húb na posilnenie prirodzenej imunity. Vedci dokonca preukázali antivírusové účinky húb na HIV a hepatitídu.
2. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém
Čaga odstraňuje problémy s trávením a zlepšuje vylučovanie. Priaznivo pôsobí proti zápalu žalúdka, dvanástorníka a čriev a žalúdočným vredom, ochoreniam pankreasu a sleziny, Crohnovej chorobe a autoimunitným ochoreniam. Zlepšuje tiež činnosť pečene a chráni pečeňové bunky pred poškodením toxickými látkami.
3. Má protirakovinové účinky
Medzi vedecky preskúmané zdravotné prínosy kyseliny betulínovej, ktorú čaga obsahuje, patria jej protirakovinové účinky, ktoré zabraňujú tvorbe a rastu rakovinových buniek. Uvádza sa najmä, že ide o nádory tráviaceho traktu aj slinivky, ale aj rakovinu prsníka a ženských pohlavných orgánov. Čaga teda pôsobí preventívne proti vzniku nádorov. Znižuje tiež nežiaduce účinky chemoterapie a pôsobí cytotoxicky proti rôznym typom nádorových buniek, zatiaľ čo zdravé bunky nie sú zasiahnuté. Môže tak slúžiť ako vhodný doplnok k štandardnej liečbe nádorových ochorení.
4. Je účinná pri cukrovke
Práve cukrovka sa stala predmetom niekoľkých výskumov, ktorých výsledky podporili predpoklad, že čaga môže ovplyvňovať vznik a priebeh cukrovky – a to predovšetkým diabetes 2. typu. Čaga totiž zvyšuje hladinu inzulínu a znižuje hladinu glukózy.
5. Pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu
Čaga posilňuje nervový systém a zlepšuje kognitívne funkcie mozgu, ako sú pamäť a učenie.
6. Je účinná pri kožných ochoreniach
Priaznivo pôsobí pri kožných ochoreniach, najmä pri psoriáze a ekzémoch. Prispieva tiež k vymiznutiu kožných výrastkov a pigmentových škvŕn.
7. Ďalšie účinky
Čaga dokáže zvýšiť schopnosť organizmu zvládať úzkosť a stres. Má tiež analgetické účinky, teda znižuje bolesť. Priaznivo pôsobí aj pri vypadávaní vlasov, artritíde či astme. Vďaka vysokej zásobe antioxidantov znižuje negatívne pôsobenie zlého ovzdušia, alkoholu či chémie v ľudskom organizme.
Čo obsahuje čaga ?
Čaga obsahuje viac ako 200 rôznych biologických látok. Z farmakologického hľadiska sú najdôležitejšie:
- polysacharidy – hlavne betaglukány a heteroglukány
- polyfenolické látky
- triterpenoidy lanostanového typu – inotodiol, obliquol, betulín a betulínová kyselina
- melanín – pigment, ktorý sa podieľa na jej farbe
- seskviterpény
- steroly
- lipidy
- alkaloidy
- minerály – draslík, kremík, sodík, zinok, mangán, železo, hliník, vápnik, horčík
- vitamíny – B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1
- ďalšie látky